Niedzielną (24.02.2013 r.) akcję poboru krwi w Muszynie można zaliczyć do udanych. Chętnych do podzielenia się tym życiodajnym płynem jakim jest krew nie brakowało. W chłodny zimowy poranek jeszcze przed przybyciem Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Nowego Sącza w Muzeum czekało już kilku wolontariuszy. Później liczba osób oddających krew już tylko rosła. W sumie zgłosiło się 48 chętnych, a 41 z nich oddało krew. Łącznie udało się pozyskać 18 litrów i 450 ml krwi. „To bardzo dobry wynik. Zresztą w Muszynie odkąd zaczęliśmy w 2011 r. prowadzić akcje poboru krwi nie możemy narzekać na brak zainteresowania." - mówi Celina Pancerz z Centrum Krwiodawstwa w Nowym Sączu. „Spora liczba osób z Muszyny i okolic przyjeżdża również do nas do Nowego Sącza. Ale akcje prowadzone w terenie są dla nas dużym wsparciem." - dodaje.
Wśród osób oddających krew w Muszynie widać już honorowych dawców, którzy cyklicznie oddają krew. W ich gronie można wyróżnić lokalnych samorządowców, młodzież z muszyńskiego liceum, nauczycieli a także strażaków ochotników. Kto wie może wśród nich pojawi się kolejny rekordzista jak Pan Maciej Chełmecki, który w sumie oddał już 58 litrów 860 ml krwi. Na taki wynik pracuje się latami - 4 akcje poboru krwi w roku przez ponad 30 lat. Cieszy nas również fakt, że z każdą kolejną akcją przybywa osób, które decydują się pomóc innym poprzez zdeponowanie swojej krwi. Podczas ostatniej akcji w muszyńskim muzeum w poczet honorowych dawców krwi dołączyło 11 nowych osób.
W tym roku zostaną zorganizowane jeszcze dwie akcje krwiodawstwa w Muszynie 30.06.2013 r. oraz 6.10.2013 r.
Pomóż w walce z białaczką - zostań dawcą szpiku
Podczas następnej akcji krwiodawstwa organizowanej w Muszynie 30.06.2013 r. będzie można również zostać potencjalnym dawcą szpiku. Dla osób chcących pomóc chorym na białaczkę będzie się to wiązało z pobraniem dodatkowych dwóch fiolek krwi. Po zakończeniu wszystkich badań, co może trwać do kilku tygodniu, wynik badań i dane osobowe zostaną zapisane w bazie kandydatów na dawcę szpiku kostnego, z których korzystają szpitale na całym świecie.
Dopiero jeżeli dawca jest wstępnie zgodny z pacjentem, rozpoczyna się kolejny etap, tj. procedura doboru. Polega ona na potwierdzeniu lub wykluczeniu zgodności antygenowej dawcy z chorym, co wiąże się z:
• ponownym kontaktem z dawcą,
• ustaleniem jego stanu zdrowia,
• potwierdzeniem chęci oddania szpiku kostnego
• przeprowadzeniem szczegółowych badań.
Jeżeli i ten etap pozytywnie przejdziemy i potwierdzi się zgodność między dawcą a chorym, rozpoczyna się procedura Workup, czyli ostateczna kwalifikacja medyczna odbywająca się w jednym z ośrodków transplantacyjnych najbliżej miejsca zamieszkania dawcy. Dla mieszkańców gminy Muszyna to placówka w Krakowie. Po kwalifikacji następuje pobranie szpiku lub komórek macierzystych z krwi obwodowej.
Istnieje wiele mitów owianych wokół poboru szpiku i bezpieczeństwa z tym związanego, dlatego warto je rozwiać.
Pobieranie krwiotwórczych komórek macierzystych, czyli szpiku, może odbyć się w dwojaki sposób. Poprzez aferezę, czyli wyłapywaniu komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej po podaniu odpowiednich czynników wzrostu lub poprzez nakłucie talerza kości biodrowej podczas narkozy. Metoda pobrania szpiku zależy od decyzji dawcy.
Oddanie szpiku jest dobrowolne i na każdym z etapów dawca ma prawo się wycofać.