Drukuj stronę Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna
[+] Informacje Miejskie [-] Informacje Turystyczne [-] Działalność Gospodarcza [+] Kontakt
Dojazd

Województwo: małopolskie
Powiat: nowosądecki
Region geograficzny: Beskid Sądecki

Muszyna administracyjnie wchodzi w skład powiatu nowosądeckiego i graniczy z gminami: Krynica-Zdrój, Piwniczna-Zdrój. Do sąsiednich miejscowości należą: Milik, Złockie, Jastrzębik, Powroźnik i Leluchów. Najbliżej położoną miejscowością słowacką jest Legnava.

Położona u zbiegu rzeki Poprad oraz potoków Muszynka i Szczawnik rozdziela dwa pasma Beskidu Sądeckiego: Jaworzyny Krynickiej i Gór Leluchowskich. Jako beskidzkie miasto rozciąga się na wysokości od 450 do 550 metrów n.p.m. Najwyższym punktem na obszarze gminy jest szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.). Do szczytów okalających Muszynę należą: od zachodu Mikowa (638 m n.p.m.), od północy Koziejówka (636 m n.p.m.) i Wielki Łazek (698 m n.p.m.) oraz od wschodu i południa Malnik (726 m n.p.m) i Zdziar (837 m n.p.m.).

Najbliższe miasta: Krynica-Zdrój, Piwniczna-Zdrój, Nowy Sącz, Stary Sącz.

 

Wpisz miasto z którego zaczniesz podróż do Muszyny lub kliknij na mapie w celu zaznaczenia miasta.
 

 

  • Ustaw miejsce z którego zaczniesz podróż do Muszyny. Możesz wpisać adres lub wskazać go klikająć w określonym punkcie na mapie.
  • Pojawią się 3 niekatywne "białe" punkty.
  • Kiedy chwycisz i upuścisz nieaktywny punkt wtedy zmieni on status na aktywny.
  • Możesz również dowolnie zmienić położenie początku podróży.
  • Kiedy klikniesz na przycisk "TRASA WYTYCZONA!", który pojawi się powyżej mapki, otworzy się w nowym oknie maps.google.com z wytyczoną trasą do Muszyny.
  •  

 Znajdź połączenie komunikacji publicznej >>

 

Dojazd do Muszyny należy do łatwych i zarazem atrakcyjnych. Położenie Muszyny na południu Polski, gdzie rzeka Poprad jest naturalną granicą polsko-słowacką sprawia, że jadąc samochodem, autobusem czy koleją możemy jednocześnie podziwiać góry Beskidu Sądeckiego, Przełom Popradu oraz  malownicze miejscowości po Polskiej i Słowackiej stronie rzeki.

 

Drogi

      Do Muszyny dojedziemy z łatwością drogami powiatu nowosądeckiego, przez który z północy na południe prowadzą dwie bardzo ważne arterie:
- droga krajowa nr 75: Kraków (Branice) – Niepołomice – Brzesko – Nowy Sącz – Krzyżówka – Tylicz – Muszynka – granica państwa ze Słowacją oraz
- droga krajowa nr 85: Nowy Sącz – Stary Sącz – Piwniczna – granica państwa ze Słowacją.


      Drogi krajowe 75 i 85 łączy prowadząca Przełomem Popradu i Doliną Muszynki droga wojewódzka nr 971: Piwniczna Zdrój – Muszyna – Krynica Zdrój (długość 14,0 km).


W ramach sieci dróg  gminnych Muszyny mamy do dyspozycji:
- drogę powiatową nr 25331: Powroźnik – Tylicz (długość 5,0 km)
- drogę powiatową nr 25332: Muszyna – Leluchów – granica państwa (długość 8,9 km)
- drogę powiatową nr 25333: Muszyna – Jastrzębik – Złockie (długość 7,2 km)
- drogę powiatową nr 25334: Złockie – Szczawnik (długość 5,1 km)

 

Kolej

      Przez Muszynę prowadzą także dwie linie kolejowe ( w tym jedna o znaczeniu międzynarodowym):
- linia kolejowa: Tarnów – Nowy Sącz – Muszyna – granica państwa oraz
- linia kolejowa: Muszyna – Krynica.
      Na terenie miasta znajdują się trzy stacje kolejowe: Muszyna, Muszyna Zdrój i Muszyna Poprad, a na terenie gminy pociągi zatrzymują się na stacjach: Żegiestów, Żegiestów Zdrój, Andrzejówka, Milik, Powroźnik i Leluchów.Komunikacja lokalna

      Muszyna posiada liczne połączenia międzymiastowe. W obrębie gminy i powiatu swoje usługi transportowe świadczą liczni przewoźnicy (komunikacja autobusowa, busy). W Muszynie jest też postój taksówek, który znajduje się we wschodniej części rynku.