Drukuj stronę Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna
[+] Informacje Miejskie [-] Informacje Turystyczne [-] Działalność Gospodarcza [+] Kontakt




























Magiczny ogród - stawy rekreacyjne

Strona główna -> Atrakcje -> Przyrodnicze -> Magiczny ogród - stawy rekreacyjne

Wirtualny spacer po ogrodach >>

Lokalizacja: Al. Zdrojowa w Muszynie za pijalnią wody mineralnej Antoni, dzielnica uzdrowiskowa "Zapopradzie"
Wejście: Obiekt ogólnodostępny i nieodpłatny
Możliwość zwiedzania: o każdej porze dnia i nocy

Magiczny ogród - stawy rekreacyjne

Magiczny Ogród ze stawami rekreacyjnymi do złudzenia przypomina greckie, czy też rzymskie ogrody z posągami i stelami. O tym, że w ogrodach sensorycznych w Muszynie patronką ogrodu zakochanych jest Afrodyta (grecka bogini miłości) wiemy nie od dziś. Niemniej jednak ta atrakcja Muszyny może przenieść odwiedzających uzdrowisko turystów do czasów antycznej Grecji. Wchodząc do magicznych ogrodów ze stawami rekreacyjnymi w dzielnicy uzdrowiskowej tego coraz bardziej modnego kurortu można poczuć się niczym antyczny Perseusz wkraczający do ogrodu Meduzy pełnego ludzkich posągów.
Na powierzchni ponad 27 tys. m2 usytuowanych jest 10 unikatowych figur z piaskowca przedstawiających muzy, bogów greckich, a także pory roku. Wśród nich interesującym postumentem jest rzeźba przedstawiająca jesień, która do złudzenia przypomina Dionizosa - boga wina, dobrej zabawy i atrakcji, których w Muszynie nie brakuje. Pośród licznych alejek spacerowych można spotkać górujące na piedestałach posągi: Adonisa - ukochanego Afrodyty będącego bóstwem umierania i odradzania się przyrody; Hebe - żony Herkulesa i zarazem bogini młodości; Talii - córki Zeusa i zarówno muzy komedii, Antiope - kochanki Zeusa, dziewczyny wyjątkowej urody; a także Kaneforę niosącą na głowie kosz pełen kwiatów i owoców podczas procesji.
Bujna roślinność, szmer płynącego strumyka, kojące zmysły wonne kwiaty, a także stawy rekreacyjne potęgują chwilę relaksu i wyciszenia w tym magicznym miejscu.
Szczególnie warto odwiedzić to niebywałe miejsce wieczorową porą. Barwne iluminacje świetlne, gejzery denne w stawach oraz muzyka świerszczy niczym liry satyrów stwarzają unikalny klimat z iście antycznej sztuki.
Inwestycja wzbudza ogromne zainteresowanie wśród turystów i kuracjuszy goszczących w Muszynie, którzy z ciekawości tłumnie przybywają do tego miejsca. Nierzadko na alejkach w tym miejscu pojawiają się artyści różnych profesji, bo przecież boginie i bogowie którzy trzymają pieczę nad ogrodem zapewne niejednego natchną twórczą weną. Może jakiś gitarzysta zagra serenadę dla swojej ukochanej, albo skrzypek przeniesie słuchaczy w inny liryczny świat. Kto wie? Kto wie co się tutaj wydarzy!
A może, po wrzuceniu denara lub grosika do stawu, fortuna bogów uśmiechnie się do szczęśliwego darczyńcy? W każdym razie warto zobaczyć to miejsce i poczuć nowy klimat Muszyny.

Informacje o autorach rzeźb:
Witold Czopowik – rzeźbiarz, twórca unikalnych w charakterze prac sakralnych i świeckich, w tym rzeźb klasycznych, m. in. Piety do kościoła w Komorowie
Edward Jeliński – rzeźbiarz, autor wielu znanych dzieł historycznych i sakralnych, w tym m.in. pomnika króla Jana II Sobieskiego z Marysieńką w warszawskim Wilanowie
Andrzej Rejniak – współwłaściciel jednej z najstarszych warszawskich pracowni konserwacji zabytków „Monument”, rekonstruktor wielu klasycznych rzeźb w warszawskich Łazienkach i Wilanowie.
Piotr Siwczuk – adiunkt na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych; malarz, rzeźbiarz i projektant, autor cyklu Swarożyc.
Pracownia Chronos - manufaktura zajmująca się – od ponad 25 lat – projektowaniem i wytwarzaniem elementów małej architektury: rzeźb, fontann, zegarów słonecznych, donic i wielu innych detali służących wystrojowi parków, ogrodów i przestrzeniu miejskich.
Elementy dekoracyjne z kolekcji Chronos spotkać można w wielu znaczących miejscach na terenie całej Polski, w tym w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
 

 

Projekt współfinansowany przez Unię Euroepejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013