Drukuj stronę Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna
[+] Informacje Miejskie [-] Informacje Turystyczne [-] Działalność Gospodarcza [+] Kontakt
Ścieżka ornitologiczna

Strona główna -> Atrakcje -> Przyrodnicze -> Ścieżka ornitologiczna

Scieżka ornitologiczna

Przepiękna, malownicza ścieżka przyrodnicza okalająca półwysep Łopata Polska w uzdrowiskowej części Żegiestowa.
Dziesięć tablic informacyjnych pozwoli Ci poznać wybrane gatunki ptaków zamieszkujących Beskid Sądecki, na terenie którego założono Popradzki Park Krajobrazowy i Ostoję Popradzką (PLH120019), będącą częścią europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000. Ścieżka może być nie lada gratka dla osób interesujących się przyrodą i ptakami w szczególności. Nigdzie na terenach miejskich nie ma okazji tak bliskiej styczności z ptakami i rzeką. Szczególnie warto przejść ścieżką w okresie wiosennym (kwiecień - czerwiec), wtedy śpiewy ptaków są szczególnie intensywne.

Ścieżka została częściowo zrewitalizowana w 2010 roku staraniem Towarzystwa Przyjaciół Żegiestowa dzięki wsparciu finansowemu Funduszu Kropli Beskidu i pensjonatu Zosia.

Ścieżka przyrodnicza biegnie dookoła Łopaty Polskiej w uzdrowiskowej części Żegiestowa. Nazwa “Łopata” wzięła się od kształtu zakola rzeki wyznaczającej w tej części Łopatę Polską i Słowacką. Jest to jedyne miejsce, gdzie Polska graniczy ze Słowacją od strony północnej.
Ścieżka rozpoczyna się przy sanatorium Wiktor. Dojść do niej można od przystanku autobusowego Żegiestów Wiktor Na początku ustawiona jest duża tablica z mapą Łopaty i przebiegiem ścieżki. W czasie dwugodzinnego spaceru można zapoznać się z trzydziestoma gatunkami ptactwa zamieszkującego ten teren.

Dodatkowo do prezentacji dołączone są ptasie odgłosy.
Zobacz mapę ścieżki i pobierz ulotkę PDF.