Drukuj stronę Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna
[+] Informacje Miejskie [-] Informacje Turystyczne [-] Działalność Gospodarcza [+] Kontakt
Pastele-W. Łaszczuk

Wystawa pt. „PASTELE”  Wiesława Łaszczuka   w Miejskiej Bibliotece Publicznej
w Muszynie.

Do końca października w Małej Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Muszynie można podziwiać wystawę 20 pasteli  znanego sądeckiego plastyka Wiesława Łaszczuka. Prace pochodzą z  lat 1999 - 2010 i są  pokłosiem jego plenerowych wyjazdów na Roztocze
 i w Bieszczady oraz zagranicznych wojaży. Tak więc obok  bieszczadzkich cerkiewek podziwiać można strzeliste wieże paryskich kościołów, słynny mostarski most,  weneckich gondolierów, urokliwe południowe zaułki, rosochate wierzby i  wspaniałe „Sądeckie osty”. 
Witając gości – Dyrektor Biblioteki  -  Sylwia Gacek  podkreśliła, że  „cieszy fakt, że właśnie  w muszyńskiej  Bibliotece ma miejsce  pierwsza indywidualna wystawa 
w dotychczasowym dorobku malarza, mamy nadzieję,  że u nas, -  nie ostatnia”.
Malarz mieszka w Nowym Sączu  i  jest dekoratorem - grafikiem komputerowym w firmie PSS „Społem” . W roku 1977  rozpoczął swą  wielką przygodę z malarstwem. Interesuje się różnymi technikami, ale głównie malarstwem olejnym i  pastelowym.  Początkowo bez reszty zafascynowany fantastyką, potem kolejnymi  tematami prac były  pejzaże, wątki sakralne, portrety, akty, malowane głównie techniką olejną. Od 1999 r. maluje pastelami, a tematyka jego obrazów jest równie różnorodna, jak w malarstwie olejnym.
Jest członkiem Klubu Twórców Nieprofesjonalnych „Konary”  oraz Towarzystwa  Przyjaciół Sztuk Pięknych  w Nowym Sączu. Przyjaźni się z grupą znakomitych plastyków i przyjaciół sztuki z Krynicy i Muszyny, z którymi od dwóch lat wyjeżdża na plenery. Na wszystkich wystawach konkursowych, w których brał udział, zdobywał wyróżnienia i nagrody.

 Na wernisażu, który odbył się w czwartek  30 września,  zjawiło się bardzo liczne  grono znajomych, przyjaciół malarza oraz miłośników sztuki. Wśród zaproszonych przez artystę gości znaleźli się między innymi: rzeźbiarz Tadeusz Zengel - członek Zarządu nowosądeckiego Civitas Christiana, Iwona Biernacka, Anna Janik, Halina Kociołek, Helena Zimowska, Marek Liber z TPSP Oddział Nowy Sącz, Zbigniew Wolanin z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu -  kolega szkolny bohatera wieczoru, a na zaproszenie dyrektor biblioteki  Sylwii Gacek : Czesława Oczkoś - sekretarz UMiGU Muszyna, Bożena Mściwujewska - Kruk - redaktor naczelna poczytnego Almanachu Muszyny, Izabela Bajorek - dyrektor M-GOK w Muszynie, Adam Gancarski i Stanisław Wrona z muszyńskiego Oddziału TPSP, muszyńska poetka Janina Kumorek oraz mieszkańcy uzdrowiska.

Renata Kopacz