Jest to fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego imienia Kazimierza Sosnowskiego z Ustronia do Wołosatego (znaki czerwone)
Rodzaj: pieszy
Lokalizacja: Beskid Sądecki – Pasmo Jaworzyny
Kolor: czerwony
Długość trasy: 3,5 km
Stopień trudności: trasa łatwa
Czas przejścia: 1:00h → tam; 1:00h → powrót
Rodzaje nawierzchni: brukowa, asfaltowa, szutrowa, bita, ścieżka
Różnica wzniesień: 85 m
Główne punkty szlaku: Jaworzyna Krynicka, Bukowa, Czubakowska, Runek
Atrakcje na szlaku:
- Jaworzyna Krynicka
- Runek
Przebieg:
Początek na szczycie Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.). Stąd (→ 0 km) schodzimy w dół w kierunku północno-zachodnim. Towarzyszą nam znaki zielone (Jaworzyna Krynicka – Krynica). Po czterystu metrach znaki zielone odbijają w prawy do schroniska na Jaworzynie, a nasz szlak dalej utrzymuje kierunek północno-zachodni.
Wchodzimy do lasu. Trasa raz opada, to raz się wznosi. Mijamy najniższy punkt szlaku (1029 m n.p.m.) gdzie na przełęczy kończy się szlak spacerowo Szczawnik – Wielka Bukowa (znaki czarne). Za przełęczą podejście na szczyt Bukowej (1077 m n.p.m.), który obejdziemy z prawej strony dwadzieścia metrów poniżej poziomu wierzchołka (→ 1,9 km).
Dalej szlak zmienia kierunek na północy i schodzimy na koleją przełęcz. Po niej następne podejście na Czubakowską (1069 m n.p.m.), której szczyt obejdziemy z lewej strony. Przed szczytem węzeł szlaków (→ 2,9 km) naszego (znaki czerwone) ze szlakiem Runek – Krynica Zdrój (znaki niebieskie). Odtąd aż po Runek prowadzą znaki czerwone z niebieskimi. Za Czubakowską mała przełączka i szczyt Runka (1080 m n.p.m.). Z Jaworzyny na Runek pokonaliśmy dystans (→ 3,5 km) .
Co dalej:
- możemy iść dalej na Halę Łabowską (znaki czerwone)
- możemy zejść do Krynicy (znaki niebieskie)
- możemy iść do Bacówki nad Wierchomlą, a dalej zejść do Muszyny (znaki żółte)
- możemy wrócić na Jaworzynę Krynicką (znaki czerwone)