Drukuj stronę Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna
[+] Informacje Miejskie [-] Informacje Turystyczne [-] Działalność Gospodarcza [+] Kontakt
Podzamkowy zespół dworski

Strona główna -> Atrakcje -> Historyczne -> Podzamkowy zespół dworski

 PODZAMKOWY ZESPÓŁ DWORSKI


DWÓR STAROSTÓW

Powstał na przełomie XVIII i XIX wieku. Przebudowany został na początku XX wieku (dobudówka wschodnia i weranda). Jest budynkiem parterowym na planie prostokąta, murowanym z szeroki frontem. Dach jest czterospadowy, kryty gontem z wysuniętym okapem. Od strony ulicy i podwórka widoczne są oszklone ganki, a od północnej weranda. W latach 2014-2015 budynek został odnowiony. Obecnie jest siedzibą Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Muszynie.


 
KORDEGARDA

Pierwszą wzmiankę o tym budynku spotkać można w inwentarzach Klucza Muszyńskiego z 1732 roku. Obecnie istniejąca kordegarda wystawiona w miejscu dawnej, pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku (ul. Kity 18). Jest to budynek parterowy, murowany i otynkowany. Czterospadowy dach z  wysuniętym okapem i lukarnami w poddaszu, kryty jest czerwoną dachówką. Od frontu widoczny jest ganek z dachem dwuspadowym.

ZAJAZD

 

 

 

Został zbudowany prawdopodobnie w XIX wieku. Do lat trzydziestych naszego wieku stanowił całość z karczmą, której fundamenty odkopano w 1972 roku w czasie prac budowlanych. Na ich podstawie można wnioskować, że rozkład pomieszczeń był typowy i podobny jak w innych XVII i XVIII-wiecznych karczmach polskich.

 

 

W późniejszym okresie budynek zajazdu rozebrano i zrekonstruowano przy ulicy Krzywej 1. Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie zrealizowane w Małopolsce. W dniu 31 lipca 2010 r. nastąpiło uroczyste otwarcie nowo-zrekonstruowanego budynku zajazdu, który jest obecnie siedzibą Muzeum Regionalnego "Państwa Muszyńskiego" oraz Centrum Informacji Turystycznej.