Drukuj stronę Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna
[+] Informacje Miejskie [-] Informacje Turystyczne [-] Działalność Gospodarcza [+] Kontakt
O gminie

Strona główna -> O gminie


Miasto Muszyna Miejscowości Gminy Dojazd

 

Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna urokliwie położona wśród szczytów i potoków górskich, zajmuje ziemie leżące na południu województwa małopolskiego, na pograniczu polsko-słowackim w dolinie rzeki Poprad i dwóch jej dopływów potoków Szczawnik i Muszynka, na wysokości od 450 do 550 m n. p. m., najwyższą górą jest Jaworzyna 1114 m n.p.m.

Dzięki gęsto zalesionym zboczom górskim, region ten charakteryzuje się łagodnym, górskim klimatem o średniej aktywności biologicznej. Działanie klimatu górskiego modyfikowane obecnością lasów wpływa korzystnie na schorzenia układu oddechowego, odpornościowego wykorzystując przeciwzapalne i bakteriobójcze zdolności fitocydów, jak i na sferę psychiczną przez ujemną jonizację powietrza a także spokój, ciszę i kontakt z pięknem przyrody i możliwością aktywności ruchowej w czystym, nieskażonym środowisku.
 

W skład Gminy Muszyna wchodzą trzy uzdrowiska: Muszyna, Złockie, Żegiestów.
Łagodne zbocza górskie stanowią doskonałe zaplecze dla uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego. Dostępne są wyciągi narciarskie w Powroźniku, Złockiem, Szczawniku i Żegiestowie, narciarskie trasy biegowe w Złockiem.
Latem korzystać można z malowniczych, pieszych i rowerowych szlaków turystycznych, kąpielisk oraz przejażdżek konnych zarówno bryczkami jak i wierzchem oznakowanymi szlakami, kortów tenisowych, boisk, krytych basenów, miasteczka wodnego.
Korzystne warunki znajdą tu również wędkarze, jako ciekawostkę możemy podać, że w listopadzie 2000 r. złowiono rekordowy okaz głowacicy, który ważył 10,5 kg i mierzył 1 m długości. Jest tu również raj dla myśliwych oraz grzybiarzy.

Głównym bogactwem zarówno Muszyny jak i okolic są zasoby leczniczych wód mineralnych, wykorzystywanych do kuracji pitnej, kąpieli i aerozoterapii w ośrodkach sanatoryjnych i do butelkowania przez miejscowe rozlewnie wód mineralnych.
Niewątpliwą atrakcją jest możliwość bezpłatnego korzystania z ogólnodostępnych pijalni wód mineralnych, jak również z sezonowych punktów czerpalnych wód mineralnych, które gaszą pragnienie nawet w największy upał wspaniale uzupełniając brakujące składniki mineralne w organizmie.
Podczas wizyty w Muszynie turyści uczestniczyć mogą również w zimowych kuligach, letnich przejażdżkach dorożkami, wycieczkach na Słowację. Dogodne połączenia z Republiką Słowacką zapewniają połączenie drogowe Leluchów–Čirč, kolejowe Muszyna–Plaveč oraz turystyczne Muszyna-Legnava.
Wielowiekową historię i tradycje naszego regionu poznać można w muszyńskim muzeum regionalnym. Natomiast entuzjastów zabytków zapraszamy do wyprawy szlakiem dawnego "Państwa Muszyńskiego", na którym obejrzeć możemy zarówno ruiny zamku (XIV w.), dwór starostów, kordegardę (XVIII-XIX w.), jak i rozsiane po wszystkich wioskach dawne połemkowskie cerkwie greko-katolickie.
Miłośników przyrody zainteresuje dydaktyczny spacer ścieżkami rezerwatu lipowego "Obrożyska", znajdującego się nieomal w centrum Muszyny.
Wszystkich gości Muszyna zaprasza do uczestnictwa w cyklicznych letnich imprezach ”Festynach Nad Popradem”, “Noc Świętojańska nad Popradem”,” Święto Wód Mineralnych”, “Jesień Popradzka”.
Dla koneserów sztuki organizowane są wystawy prac artystów polskich i słowackich w Miejskiej Bibliotece Publicznej i Muzeum Regionalnym.
Dobrze wyposażone ośrodki wczasowe i sanatoryjne stanowią doskonałą bazę dla turystów i kuracjuszy, organizatorów konferencji, szkoleń, sympozjów, plenerów malarskich i fotograficznych, jak również gospodarstwa agroturystyczne zapraszają na wypoczynek.