Drukuj stronę Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna
[+] Informacje Miejskie [-] Informacje Turystyczne [-] Działalność Gospodarcza [+] Kontakt




























"Razem zmieniamy świat na lepsze" czyli „Szlachetna Paczka” w Muszynie


"Szlachetna Paczka" to ogólnopolski program pomocy rodzinom będącym w trudnej sytuacji materialnej, zapoczątkowany przez grupę studentów duszpasterstwa akademickiego z Krakowa, a obecnie kontynuowanym przez Stowarzyszenie WIOSNA, którego założycielem jest ks. Jacek Stryczek.
W 2013r., po raz pierwszy w Muszynie, w tejże akcji udział wzięło Gimnazjum im. Straży Granicznej II RP. Pomysłodawcami oraz wolontariuszami "Szlachetnej Paczki" byli: Samorząd Uczniowski Gimnazjum z opiekunem Anną Zasadni, opiekun grupy Młodzieżowych Liderów Promocji Zdrowia - Danuta Tomczyk – Kajfasz oraz nauczyciel Powiatowego Zespołu Szkół w Muszynie - Marzena Wiśniewska. Inicjatorzy akcji zaangażowali w nią młodzież, która tak jak co roku, uczestniczyła w obozie szkoleniowym dla Młodzieżowych Liderów Promocji Zdrowia, organizowanym przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Pedagogów „STOP”, w Domu Wczasów Dziecięcych w Sidzinie.
Wolontariusze "Szlachetnej Paczki" po wnikliwej analizie sytuacji materialnej i lokalowej, zgłosili do projektu dwie Rodziny z terenu Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna, którym społeczność szkolna pragnęła pomóc, obdarowując najpotrzebniejszymi rzeczami, o które Rodziny poprosiły w trakcie przeprowadzanego wywiadu.
Od 15 listopada do 3 grudnia 2013 roku na terenie szkoły trwała zbiórka pieniędzy oraz konkretnych produktów potrzebnych Rodzinom. Akcja, w którą zaangażowali się uczniowie klas I-III Gimnazjum oraz klasa IA Liceum Ogólnokształcącego w Muszynie wraz z wychowawcami i rodzicami, przebiegała bardzo sprawnie, a za zebraną kwotę klasowi liderzy zakupili przedmioty, które znalazły się na sporządzonej liście potrzeb. Były to m.in. produkty żywnościowe i słodycze, pościel, artykuły szkolne, środki czystości, artykuły higieniczne, odzież oraz obuwie. Dodatkowo, za zebrane wśród uczniów klas III Gimnazjum pieniądze, którzy na rzecz zbiórki zrezygnowali z klasowych „Mikołajek”, zakupiona została pralka dla potrzebującej Rodziny.
Akcja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania! Uczniowie, rodzice uczniów, wychowawcy, jak i inni darczyńcy okazali się ludźmi o wielkim sercu, potrafiącymi dzielić się z innymi.
W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim tym, którzy choćby w najmniejszym stopniu przyczynili się do sukcesu tego projektu. Dziękujemy przede wszystkim uczniom, ich Rodzicom i nauczycielom. Serdecznie dziękujemy naszym sponsorom - Panu Krzysztofowi Łęczyckiemu, Pani Joannie Korona, Państwu Beacie i Piotrowi Bajtel - właścicielom hurtowni „Panda”, firmom: 4system Polska sp. z o.o. i P.W.R. Majewski z Zielonej Góry, którzy umożliwili zakup nowych butów zimowych, bielizny osobistej, chemii gospodarczej, czy artykułów wyposażenia mieszkania (do Rodzin trafiły dwie prawie nowe wersalki). Dziękujemy właścicielom sklepów, którzy patrząc życzliwym okiem na cel akcji udzielili rabatów przy zakupie wielu artykułów, a także Panu Edwardowi Lorkowi i Urzędowi MiGU Muszyna, którzy umożliwili transport paczek do rodzin.
4 grudnia br. odbył się wielki finał "Szlachetnej Paczki" w naszej Szkole. Zebrane i zakupione rzeczy zostały dostarczone potrzebującym Rodzinom, które z wielką radością przyjęły z rąk wolontariuszy paczki wypełnione wszelakim dobrem, ale również ciepłem serc i życzeniami radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Na twarzach maluchów uśmiech i radość wywołały przygotowane dla nich upominki, będące spełnieniem ich dziecięcych marzeń.
Wolontariusze "Szlachetnej Paczki" z muszyńskiego Gimnazjum w sobotę i niedzielę pomagali także w finale Szlachetnej Paczki w Krynicy – Zdroju. Miło nam poinformować, że z rąk przedstawiciela regionalnego Szlachetnej Paczki Pani Marii Nastawny, nasze Gimnazjum oraz klasa IA LO otrzymały Certyfikat Szlachetnej Paczki.
Dla nas – inicjatorów i wolontariuszy "Szlachetnej Paczki" w naszej Gminie, akcja ta to przede wszystkim ukazanie wielkości człowieka - życzliwego i wrażliwego na ludzkie potrzeby, to siła tych nadrzędnych wartości, jakimi są miłość i dobro, oraz zgromadzenie tak wielu pozytywnych emocji, dzięki którym "niemożliwe" stało się "rzeczywistością". Udział w tym projekcie stał się dla nas samych wielkim darem, bo przecież... człowiek tyle jest wart, ile da z siebie innym…

Autorzy: Anna Zasadni, Danuta Tomczyk-Kajfasz, Marzena Wiśniewska