Muszyna jest najbardziej aktywną jednostką samorządową w naszym regionie. Gmina zajęła pierwsze miejsce w rankingu "Ocena Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego w 2013 roku". Podczas sobotniej (28 czerwca) gali w MCK SOKÓŁ został również rozstrzygnięty plebiscyt na "Samorządowca 25-lecia". Został nim włodarz Muszyny – burmistrz Jan Golba.
- To przedsięwzięcie, które kiedyś podjął Zygmunt Berdychowski daje nam możliwość przedstawiania naszych małych ojczyzn. My absolutnie ze sobą nie rywalizujemy, my się wzajemnie uzupełniamy, tym bardziej, że jest to region turystyczny. Przy tej okazji gratuluję wszystkim kolegom, którzy otrzymali wyróżnienia w poszczególnych kategoriach, ale każdy, kto uczestniczy w tym rankingu może czuć się wyróżniony. Ja do wszelkich rankingów podchodzę z dużą rezerwą, ale ona mija jak wygrywa Muszyna – żartował Jan Golba, burmistrz Muszyny. - Na to wszystko składa się praca naszych ludzi, naszych mieszkańców, bo nie jest to przecież nagroda dla burmistrza – dodał.
Ocenę Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego po raz szósty przygotowała Fundacja Sądecka oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu. To bardzo skomplikowane przedsięwzięcie, w którym – w przeciwieństwie do innych rankingów, nikt nie zostaje najlepszym z przypadku. Naukowcy z PWSZ, pod kierownictwem prof. dra hab. Tadeusza Kudłacza – dyrektora Instytutu Ekonomicznego PWSZ, stworzyli specjalny klucz, według którego oceniane są poszczególne gminy.
Przez pięć ostatnich lat ocenie poddawano jedynie gminy powiatu nowosądeckiego, ale już w tym roku w rankingu znalazły się także te z powiatów limanowskiego, gorlickiego oraz miasto Nowy Sącz – łącznie 39 gmin.
- Przy okazji zmiany formuły rankingu, czyli ujęcia w nim całego subregionu sądeckiego, pokusiliśmy się o przemodelowanie jego założeń. I tak tym razem mamy aż pięć kategorii (w dotychczasowych pięciu edycjach były ich trzy, przyp. red.), w których ocenialiśmy jednostki terytorialne: generowanie dochodów, pozainwestycyjna działalność gospodarcza, aktywność inwestycyjna, efekt polityki społecznej i dynamika – tłumaczył dr Marek Reichel - prorektor ds. nauki, rozwoju i współpracy PWSZ. - Suma wszystkich wskaźników dała ocenę całościową, która wskazała tegorocznego zwycięzcę -dodał.
Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca rankingu, podkreślił, że to co najważniejsze przy tworzeniu plebiscytu na przestrzeni ostatnich lat, to tworzenie trochę innej jakości w funkcjonowaniu samorządów na Sądecczyźnie.
- Wydaje mi się, że wtedy – pięć lat temu, kiedy wspólnie z profesorem Kudłaczem podejmowaliśmy decyzję, że taki ranking powinien powstać, chyba nie mieliśmy świadomości tego, że po pierwsze jest on bardzo potrzebny, po drugie, że to jest praca, która prowadzona systematycznie przez kilka lat musi przynieść bardzo dobre efekty. I jestem przekonany, że w tej chwili powoli tworzymy pewną tradycję, która daje szanse na kreowanie najlepszych na prawdziwych, rzeczywistych liderów życia społecznego naszego regionu, że dokładamy do tego małą cegiełkę – mówił Zygmunt Berdychowski.
Gminy były oceniane w pięciu kategoriach: generowanie dochodów, pozainwestycyjna działalność gospodarcza, aktywność inwestycyjna, efekt polityki społecznej i dynamika.
W kategorii pierwszej najlepsi okazali się: Muszyna (I miejsce), Chełmiec (II miejsce) oraz miasto Gorlice.
W kategorii aktywność inwestycyjna pierwsze miejsce przypadło gminie Słopnice, drugie Muszynie, trzecie Miastu Mszana Dolna.
W trzeciej kategorii (pozainwestycyjna działalność gospodarcza) zwyciężyła Sękowa, na drugiej pozycji uplasowała się Krynica, na trzeciej miasto Limanowa.
Krynica zwyciężyła w kategorii efekt polityki społecznej, tuż za nią znalazł się Nowy Sącz, a na trzecim miejscu Kamionka Wielka. W ostatniej z kategorii – dynamika, najlepsza okazała się gmina Słopnice, drugie miejsce przypadło Kamionce Wielkiej, trzecie gminie Niedźwiedź.
Czytaj też: Znamy wyniki! Wygrała Muszyna
Suma wszystkich wskaźników dała ocenę całościową, która wskazała tegorocznego zwycięzcę. Została nim Muszyna. Drugie miejsce zajęła Łososina Dolna, a trzecie miasto Limanowa. Nagrodę dla najlepszej gminy ufundował Marek Sowa, marszałek województwa małopolskiego. Województwo Małopolskie było też partnerem przedsięwzięcia.
Podczas sobotniej (28 czerwca) gali przyznano również tytuł „Samorządowca 25-lecia”. Wszystko z okazji obchodów 25-lecia pierwszych po wojnie, częściowo wolnych wyborów do Sejmu z 4 czerwca 1989 roku. Zapoczątkowały one proces przemian ustrojowych w Polsce. Pierwsze, w pełni demokratyczne wybory do władz lokalnych odbyły się rok później. W ocenie znawców przedmiotu „rewolucja samorządowa” była najbardziej udana, to ona zmieniła oblicze naszych miast i wsi. Decentralizacja państwa, przekazanie władzy, pieniędzy i odpowiedzialności w dół – wydało wspaniałe owoce.
Decyzją Kapituły oraz głosami Czytelników portalu Sądeczanin.info, tytuł powędrował w ręce Jana Golby – burmistrza Muszyny.
- On po pierwsze zawsze myśli o dobru wspólnym, co jest cechą w tej chwili dość rzadko spotykaną, a jest najważniejszą cechą ludzi, którzy starają się pracować nie tylko dla siebie. Druga cechą jest długoterminowe myślenie. On nigdy nie patrzy na swoją funkcje w kategoriach jednej kadencji, ale w przyszłość – mówił w laudacji Krzysztof Pawłowski, założyciel WSB NLU.
Wzruszony i zaskoczony Jan Golba podkreślał, że nie traktuje wyróżnienia jako nagrody tylko dla siebie.
- Niech to wyróżnienie będzie hołdem dla wszystkich samorządowców, bo każdy na nie zasługuje – mówił.
Dzisiejszą gale uświetnili swoją obecnością posłowie, radni Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz samorządowcy. Na scenie zaprezentowali się Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej oraz uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Sączu pod opieka Mateusza Basiary.
Autor: (KB), fot. JB
Źródło: www.sadeczanin.info