U progu wakacji po raz dwudziesty czwarty ukazał się kolejny rocznik "Almanachu Muszyny" pod redakcją Bożeny Mściwujewskiej-Kruk. Podobnie jak w latach ubiegłych na jego treść składają się artykuły popularno-naukowe, eseje, wspomnienia rodzinne, poezja. Autorzy (35 osób) to zarówno naukowcy, jak i ludzie, którzy na co dzień nie parają się piórem, ale mają do przekazania cenne osobiste wspomnienia. W sumie rocznik zawiera prawie 40 artykułów i kilkanaście wierszy.
Tematem przewodnim wydawanego od roku 1991 "Almanachu" jest historia regionu, zwanego "państwem muszyńskim", a także sąsiadującego z nim północnego Spiszu na Słowacji. W tegorocznym wydaniu szczególną uwagę warto zwrócić na relację z ostatnich badań archeologicznych w ruinach muszyńskiego zamku autorstwa Artura Gintera, a także listę osób z okolic Muszyny osadzonych w obozie Auschwitz w artykule Grzegorza Olszewskiego, laureata ubiegłorocznej Nagrody Szczęsnego Morawskiego. Tradycyjnie "Almanach" odkrywa czytelnikom ciekawe miejsca w okolicach Muszyny i pozwala zapoznać się starymi rodzinnymi dokumentami. W drobiazgowo odtworzonych przez Małgorzatę Przyboś protokołach Rady Miejskiej Muszyny z roku 1935 znaleźć można echa tragicznej powodzi, która nawiedziła region w roku 1934, a także relację z działań podjętych przez Radę po śmierci Marszałka Piłsudskiego. W tegorocznym "Almanachu" nie brakuje osobistych wspomnień mieszkańców Muszyny, jak również opowieści o ludziach zasłużonych dla regionu. Tym razem uwaga autorów skupiła się na postaciach lekarzy - doktora Leona Żuławskiego i doktora Seweryna Mściwujewskiego, malarza Edmunda Cieczkiewicza, a także - ze strony słowackiej - Viktora Myskovszkyego i Mikulaša Beskyda.
W roczniku kilka tekstów sięga do miejscowości słowackich: Starej Lubowli, Legnawy, Spiskiej Soboty, Bardiowa. Trzy artykuły są w języku słowackim. Oprócz słowa pisanego rocznik prezentuje także liczne fotograficzne z imprez, które w przeciągu ostatnich 12 miesięcy organizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny. To króciutkie reportaże z wystaw, spotkań, koncertów czy wydarzeń sportowych. "Almanach Muszyny" wydawany jest społecznym staraniem redakcji, rady programowej rocznika i autorów tekstów oraz zdjęć - nikt nie pobiera honorarium. Dobrowolne darowizny odbiorców pisma przekazywane są w całości na Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny oraz wspieranie statutowych celów Biblioteki Publicznej w Muszynie. "Almanach", podobnie jak latach ubiegłych, ukazał się w wersji tradycyjnej książkowej oraz na CD.
Dotychczas wydane roczniki oraz katalogi dostępne są na stronie www.almanachmuszyny.pl. Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny, obok działalności wydawniczej i organizowania szeregu imprez kulturalnych, prowadzi od piętnastu lat Fundusz Stypendialny. W roczniku podano nazwiska wszystkich zeszłorocznych beneficjentów tego Funduszu, a także listę darczyńców. Warto dodać, że byli stypendyści "Almanachu" osiągają sukcesy w nauce i pracy zawodowej.