Drukuj stronę Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna
[+] Informacje Miejskie [-] Informacje Turystyczne [-] Działalność Gospodarcza [+] Kontakt
Kładka współpracy pogranicza otwarta!


W minioną sobotę (26 września 2015 r.) w Żegiestowie miało miejsce uroczyste otrawcie kładki  pieszo-rowerowej na rzece Poprad, prowadzącej z Żegiestowa do Sulina na Słowacji.
Pomimo deszczowej pogody po dwóch stronach granicy bratnich narodów spotkało się kilkaset osób. Uroczystego przecięcia wstęgi na kładce łączącej dwa państwa dokonali Leszek Zegzda - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Stefan Bielak - Wicemarszałek Kraju Preszowskiego Republiki Słowackiej, a także gospodarze obydwu miejscowości Jan Golba - Burmistrz Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna oraz Stefan Romanak - Starosta Sulina.
Starania o budowę kładki Żegiestów-Sulin były podejmowane już bardzo dawno temu. Mieszkańcy Żegiestowa i Sulina dążyli do budowy tej kładki, bo upatrywali w niej możliwość nawiązania nieskrępowanej współpracy gospodarczej, turystycznej, kulturalnej czy sportowej. Ale dopiero możliwość pozyskania środków unijnych na realizację, która zrodziła się z chwilą wejścia polski do Unii Europejskiej dała szansę mojemu poprzednikowi śp. Waldemarowi Serwińskiemu na przygotowanie w 2008-2009 roku tego przedsięwzięcia pod względem planistycznym i projektowym. Jednak środki na jej budowę pozyskaliśmy dopiero w styczniu 2014 r.  - powiedział podczas swojego wystąpienia Jan Golba.
Faktyczna budowa kładki trwała rok. Przeprawa na Słowacką stronę ma 127,5 mb długości. Projekt objął także niezbędną regulację terenu i brzegów w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu. Koszt budowy kładki po stronie polskiej to ok. 2,7 mln zł. Do tej kwoty należy doliczyć także koszty poniesione po stronie Słowackiej. Wykonawcą kładki była firma Budownictwo Komunikacyjne inż. Walenty Kuśnierz. Projektantami kładki byli: ze strony słowackiej Eristavi Irakli, ze strony polskiej mgr inż. Tadeusz Wojciechowski - Firma Inżynieryjska ARCUS - Jerzy Bajer.
Jestem przekonany, że kładka osiągnie nie tylko założone cele jakie przyświecały jej pomysłodawcom, ale doskonale wpisze się w planowane do realizacji ścieżki rowerowe EuroVelo 11. Pozwoli na zbliżenie mieszkańców naszych krajów i stworzy im możliwości rozwoju - dodał Burmistrz Muszyny.
Po uroczystej części wydarzenia zebrani goście ze Słowacji i Polski udali się na imprezę plenerową przy Sanatorium Wiktor w Żegiestowie. Każdy kto przybył tego dnia na wydarzenie mógł degustować potraw z polsko-słowackiej kuchni regionalnej, a także bawić się w rytm polsko-słowackiej muzyki granej na żywo.
Na scenie plenerowej wystąpiły zespoły Popradzkie Smyki, Zamićka Kolaćkov, Żegiestowska Bukowina, a także Kapela Kuligów z Rytra. Podczas programu artystycznego nie zabrakło pokazów rycerskich w wykonaniu Bractwa Rycerskiego Kasztelanii Sandeckiej.

Zobacz galerię zdjęć >>

Projekt „Sulin-Muszyna-Żegiestów kładka współpracy i rozwoju pogranicza” jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013.

Autor: Arkadiusz Cycoń, fot. www.szling.com