Drukuj stronę Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna
[+] Informacje Miejskie [-] Informacje Turystyczne [-] Działalność Gospodarcza [+] Kontakt




























Skrzyknęli się cykliści z Sądecczyzny. Co z tego wyniknie?


Cykliści z Muszyny, Krynicy, Nowego Sącza przypuścili ofensywę i zainaugurowali zupełnie nową, cykliczną imprezę. Wielbicieli dwóch kółek zintegrowało Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny. To z inicjatywy organizacji w siedzibie Muzeum Państwa Muszyńskiego odbyło się pierwsza edycja Forum Roweroweg Doliny Popradu, które ma być promotorem tej formy aktywnego wypoczynku, wskazującym na potrzeby związane z infrastrukturą, inicjującym wydarzenia i podejmującym działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa rowerzystów.
Na obrady stawili się cykliści z Muszyny, Krynicy i Nowego Sącza, zintegrowani wokół Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny. Dyskutowali  o  bezpieczeństwie na drogach, nowych szlakach rowerowych oraz imprezach planowanych w bieżącym roku. Podczas inauguracyjnego spotkania wiele dyskutowano o budowie nowych tras rowerowych.
- Program budowy ścieżek rowerowych w Małopolsce jest największym i niezwykle ambitnym przedsięwzięciem infrastrukturalnym w regionie, które niesamowicie wzbogaci ofertę turystyczną. Dolina Popradu i pogranicze polsko-słowackie są najpiękniejszymi terenami dla aktywnego wypoczynku – podkreślał zaproszony do udziału w firum Leszek Zegzda z zarządu województwa.
Koncepcję przebiegu szlaków rowerowych w Małopolsce przedstawił zastępca dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich Robert Górecki. Prelegent szczegółowo scharakteryzował południowy, 64-kilometrowy odcinek trasy EuroVelo 11, rozpoczynający się w Muszynie, biegnący na przemian po polskiej i słowackiej stronie granicy i prowadzący do Nowego Sącza. 
Przedstawiciel samorządu regionalnego odniósł się także do propozycji zorganizowania przez Małopolską Organizację Turystyczną zakończenia letniego sezonu rowerowego, w Muszynie (Zapopradzie) i Piwnicznej (Kąpielisko na Radwanowie).
– To może być wydarzenia promujące budowę południowego odcinka EuroVelo 11, które po wpisaniu do projektu składanego do Programu Współpracy Transgranicznej, mogłoby być organizowane cyklicznie w najbliższych latach – zaznaczył Zegzda.
Korzystając z obecności przedstawicieli policji organizatorzy Forum zaprezentowali „Mapę zagrożeń” rowerowych, czyli takich, w których przejazd danej trasy wymaga korzystania z drogi publicznej o dużym natężeniu ruchu, wskazując na odcinki: Leluchów – Folwark, Powroźnik – Krynica, Rytro – Stary Sącz, wjazdy do Nowego Sącza, przejazd przez Piwniczną. Cykliści rozmawiali też o imprezach rowerowych planowanych w 2016 roku. W kalendarzu obok wydarzeń o bogatej tradycji pojawiły się też nowe inicjatywy. W wykazie znalazły się: II Rajd rowerowy „Odkryj szlak”, 51 Raj Rowerowy o Puchar Ziemi Sądeckiej, V Kameralny Polsko-Słowacki Rajd Rowerowy „Pętla Popradu”, 20 Jesienny Rajd Rowerowy na Raty o Puchar Prezesa Komisji Turystyki Rowerowej, XVII Turystyczny Rowerowy Rajd Górski Pograniczem Polsko-Słowackim, I Żegiestowski Rajd Rowerowy oraz II Rajd Rowerowy Szlakiem Harasymowicza.
- Obok ogromnego wysiłku włożonego w tworzenie infrastruktury, pomysły i przedsięwzięcia związane wydarzeniami towarzyszącymi i ich promocją oraz bogaty kalendarz imprez są równie ważne. Chodzi przede wszystkim o to by ta infrastruktura żyła, by ludzie czuli potrzebę korzystania z tras i uczestniczenia w wydarzeniach – zgodnie podkreślali cykliści.

Źródło: www.sadeczanin.info, (mika)