Drukuj stronę Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna
[+] Informacje Miejskie [-] Informacje Turystyczne [-] Działalność Gospodarcza [+] Kontakt




























Zaczarowane Beskidy w obrazach Barbary Cichy

W dniu 6 sierpnia 20011 roku o godz. 15 w Muzeum Regionalnym „Państwa Muszyńskiego”, odbył się wernisaż malarstwa Barbary Cichy pt. Zaczarowane Beskidy. Tłumnie przybyłych gości powitała komisarz wystawy Barbara Rucka wspólnie z córką nieżyjącej artystki Dorotą Rejdych. Gościom przypomniano, że Barbara Cichy zmarła 8 sierpnia 2009 roku. Z wykształcenie była ona biologiem i zawodowo kierowała pracą laboratorium w Sanatorium Kolejowym w Krynicy-Zdroju. W środowisku zawodowym znana była ze swojego zamiłowania do turystyki i narciarstwa; zainteresowania te realizowała, działając w zakładowym kole PTTK. Jednak jej największą pasją stało się przenoszenie piękna otaczających ją gór i urokliwych zabytków Beskidu Sądeckiego na płótno. Talent artystyczny i umiłowanie ziemi ojczystej przejęła w spadku po swoich wybitnych krewnych: Włodzimierzu Tetmajerze, znakomitym malarzu, oraz Stanisławie Kołodziejskim – legioniście, studencie krakowskiej ASP, który poległ pod Konarami i pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.
Po zakończeniu kariery zawodowej Barbara Cichy całkowicie poświęciła się twórczości artystycznej. W 1986 roku po raz pierwszy wystawiła publicznie swoje obrazy. W swoich pracach, pełnych ciepła i niepowtarzalnej kolorystyki, pokazywała to, co w Beskidzie Sądeckim jest najcenniejsze: cerkiewki, domy mieszczańskie, eleganckie uzdrowiskowe wille, zagubione w górach kapliczki i niepowtarzalne, niemal bajkowe pejzaże. Jej prace prezentowane były w Galerii MBWA w Nowym Sączu i Krynicy, w Muzeum Nikifora, na zamku w Nowym Wiśniczu, w muzeach regionalnych w Muszynie, Bieczu i Starym Sączu, w bibliotekach Muszyny, Nowego Sącza, Limanowej oraz w galeriach Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Nowym Sączu i Krakowie.
Barbara pisała również wiersze, ale głównie z potrzeby duszy; dlatego nigdy nie były one prezentowane publicznie. Twórczą pracę łączyła z działalnością społeczną w krynickim Oddziale Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, w którym przez 14 lat pełniła funkcję zastępcy prezesa, a przez kilka ostatnich lat – honorowego prezesa. Ostatnie jej działania związane były z pomocą w tworzeniu Krynickiego Stowarzyszenia Twórców „Galeria Pod Kasztanem”. Jako członek grupy założycielskiej wspierała prezesa tej organizacji – Grażynę Petryszak. Za swoją działalność społeczną odznaczona została w 2005 roku przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego honorowym odznaczeniem „Zasłużony Działacz Kultury”, a w 2008 roku nagrodą burmistrza Krynicy-Zdroju – Złotym Herbem Krynicy oraz nagrodą Burmistrza Muszyny Waldemara Serwińskiego za promowanie Ziemi Muszyńskiej .
W trakcie wernisażu zaprezentowane zostały przez uczennice muszyńskiego liceum Joannę Kubisz i Patrycję Święs wiersze Barbary Cichy, które wydane zostały w albumie zaprezentowanym po raz pierwszy na wernisażu. Album nosi tytuł Architektura i Pejzaże okolic Krynicy i Muszyny w malarstwie Barbary Cichy. Podczas otwarcia zagrała również na skrzypcach Anna Poręba a część artystyczną zakończyła Pani Janina Kumorek, która odczytała swój wiersz napisany dla Pani Basi;

…obiecałam ci wiersz
nie dałam
nie wiedziałam, że tak szybko
przesypie się klepsydra …

Wystawę można obejrzeć w muzeum w Muszynie do połowy września 2011 roku w godz. od 9 do 17 (wtorek-sobota) i od 13 do 17 w niedzielę. Obecnie za wstęp do muzeum opłata nie jest pobierana.
 

Autor: Barbara Rucka