Drukuj stronę Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna
[+] Informacje Miejskie [-] Informacje Turystyczne [-] Działalność Gospodarcza [+] Kontakt




























Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka


Współczesna biblioteka to miejsce przyjazne Czytelnikom i Użytkownikom, a szczególnie dzieciom i młodzieży. Tu przede wszystkim można pogłębiać swoją wiedzę, rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Jest również miejscem, gdzie można odpocząć, zrelaksować się, porozmawiać, zobaczyć ciekawą wystawę, poszukać informacji w internecie.

Miejska Biblioteka Publiczna w Muszynie oraz jej filie dla dzieci i młodzieży w Muszynie, w Powroźniku i Żegiestowie (które aktywnie działają w środowisku lokalnym) współpracują ze szkołami, przedszkolami na terenie gminy, instytucjami kultury oraz organizacjami pozarządowymi.

W ramach PRB Biblioteka wraz z filiami wygrała konkurs Aktywnej Biblioteki i pozyskała dwa granty, po 5.000 zł każdy, na realizację projektów Strefa Alternatywnych Sposobów na Wolny Czas oraz Digitalizacja lokalnych czasopism muszyńskich.

Celem projektu Strefa Alternatywnych Sposobów na Wolny Czas było zaproponowanie dzieciom i młodzieży z terenu Gminy Muszyna inspirującego i ciekawego sposobu spędzania wolnego czasu w Bibliotece. Inspiracji do prowadzenia zajęć szukały pracownice filii bibliotecznych dla dzieci i młodzieży w Powroźniku i w Żegiestowie: Bożena Szczepaniak, Anna Oleksy i Katarzyna Maślanka.

W ramach grantu zakupiono gry planszowe oraz materiały plastyczne, które zostały wykorzystane podczas warsztatów. Warsztaty techniczno-plastyczne (lepienie w glinie, origami, wytwarzanie tradycyjnych ozdób świątecznych itp.), teatralne, a nawet kulinarne – w których uczestniczyły dzieci i młodzież – prowadzili wolontariusze związani z działalnością Biblioteki. Im też – szczególnie pp. Iwonie Darze, Joannie Sowie, Annie Kosińskiej, panom z Domu Betel w Powroźniku, uczniom z Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego w Złockiem oraz LO im. Jana Kochanowskiego w Muszynie – należą się serdeczne podziękowania za poświęcenie swojego wolnego czasu, by dzielić się swoimi pasjami z dziećmi i młodzieżą.

Efekt prowadzonych zajęć można obejrzeć na profilu facebookowym Biblioteki.

Ta działalność Biblioteki została zauważona w Polsce. Pani Bożena Szczepaniak, kierownik Filii Biblioteki w Żegiestowie wygrała w konkursie Pochwal się, organizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Nagrodą było zaprezentowanie działalności Biblioteki na 2. Ogólnopolskim Kongresie Bibliotek Publicznych, który odbył się w dniach 13-14 października 2011 r. w Warszawie.

Biblioteka wzięła również udział w projekcie Digitalizacja lokalnych czasopism muszyńskich, do którego zaprosiła młodych ludzi z LO im. Jana Kochanowskiego w Muszynie: Karolinę Darłak, Agnieszkę Oleksy, Kamila Jarząba, Grzegorza Rychwę i Mateusza Tokarczyka. Nad realizacją projektu czuwały Łucja Bukowska i Sylwia Gacek.

W ramach projektu przygotowano i opublikowano bibliografię zawartości czasopism muszyńskich oraz opracowano cyfrową archiwizację Biuletynu Informacyjnego Komitetu Obywatelskiego w Muszynie, Echa Muszyny, Kwartalnika Towarzystwa Miłośników Ziemi Muszyńskiej oraz Harnika. Wydano Bibliografię zawartości lokalnych czasopism muszyńskich oraz zeskanowano archiwalne numery opracowanych czasopism. W trakcie realizacji pojawił się pomysł przeprowadzenia wywiadów z redaktorami i autorami artykułów. Pierwszy wywiad z Bartłomiejem Bujarskim można zobaczyć w telewizji internetowej Muszyna TV.

W filiach Biblioteki w Powroźniku i Żegiestowie odbywają się także zajęcia Grupy Zabawowej. Są one skierowane do dzieci od 6. miesiąca do 5. roku życia i ich rodziców. Maluchy bawią się ze sobą, a ich rodzice aktywnie uczestniczą w zabawie, jednocześnie czuwając nad bezpieczeństwem swoich pociech. Spotkania pozwalają na wymianę doświadczeń i uczą jak kreatywnie można spędzić czas z maluchem.

Pod hasłem Żywa Biblioteka w filiach w Powroźniku i Żegiestowie zorganizowano cykl spotkań z osobami, które mieszkają w gminie i rozwijają swoje pasje lub kochają zawód, który wykonują. Dzięki tym spotkaniom młodzież szkolna poznała zawody m.in.: leśnika, pielęgniarki, ratownika górskiego, weterynarza. Część z tych spotkań zarejestrowała telewizja internetowa Muszyna TV.

Najistotniejszy jest fakt, że działalność zapoczątkowana przez te projekty jest kontynuowana w filiach Biblioteki.

Gdy Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (TITę) ogłosiło nabór do programu Młodzi Menedżerowie Kultury w bibliotekach, przedsięwzięcie to zainspirowało czytelniczkę Biblioteki, Annę Swinecką z LO im. Jana Kochanowskiego w Muszynie, która – wraz z bibliotekarką Sylwią Gacek – napisała projekt pt. Umówiłem się z nią na 9..., czyli jak to robili nasi dziadkowie; projekt został zakwalifikowany do programu.

TITę zaprosiło młodą menedżerkę kultury i bibliotekarkę na szkolenia, które odbyły się w Warszawie, oraz przyznało na realizację pomysłu Ani grant w wysokości 3.350 zł. Efektem realizacji projektu Umówiłem się z nią na 9... był film dokumentalny, który rejestrował wspomnienia najstarszych mieszkańców Gminy Muszyna, oraz album, w którym zostały wykorzystane zdjęcia udostępnione przez te osoby. Film można obejrzeć na stronie MuszynaTV.

Autor: Sylwia Gacek, Katarzyna Maślanka, Bożena Szczepaniak i Anna Oleksy