W dniu 15.03.2012 roku w Muzeum Regionalnym „Państwa Muszyńskiego” w Muszynie, odbył się wernisaż czarno-białej fotografii nieżyjącego już wybitnego polskiego dziennikarza i krajoznawcy Pana Adama Czarnowskiego p.t.: „Wieś Małopolska przed półwieczem”. Prace zaprezentowane na wystawie pochodzą z lat 1947-1966 i przedstawiają nieistniejące już krajobrazy, zabytki i ludzi dawnej Małopolski południowej. Wystawę udało zorganizować się dzięki pomocy córki autora prac Pani Krystynie Iwaszkiewicz, Burmistrzowi Muszyny Panu Janowi Golbie oraz Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Muszynie.
Pan Adam Schwarz-Czarnowski pochodził ze starego rodu kupców krakowskich, którego korzenie sięgają XIX wieku. Ojciec Jego, był profesorem, założycielem Wydziału Leśnictwa w Warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Artysta od dzieciństwa związany był z Muszyną, tu spędził najpiękniejsze lata młodości. Od 1926 roku był tu dom rodzinny, gdzie Jego matka, Maria Schwarz, prowadziła pensjonat „Pod Basztą”, zwany popularnie Szwarcówką. Tutaj rozpoczęła się wielka pasja Adama, który przemierzał liczne szlaki górskie i utrwalał je na fotografii, a potem w słowie i na piśmie. Właśnie o tych pobytach wspomina Adam Czarnowski w swojej ostatniej książce p.t.: „Poznawać sercem” oraz w miesięczniku „Poznaj swój kraj” , gdzie przez wiele lat w pracował jako z-cę redaktora naczelnego. Po wojnie mieszkał w Warszawie, ale każde wakacje spędzał z rodziną w Muszynie. Jednak intensywna praca zawodowa nie pozwalała Mu na częste przyjazdy i właściwe zajęcie się domem, który został sprzedany w 1957 roku. Będąc na szlaku zawsze wstępował do Muszyny, z którą wiązały Go wspomnienia. Z pasją zaangażował się w tworzenie Muzeum Regionalnego w Muszynie. Kilkakrotnie organizował wystawy swoich fotografii, sławiąc piękno ziemi muszyńskiej, dużo też o niej pisał. Kilkanaście lat współpracował z redakcją „Almanachu Muszyny”, zamieszczając liczne teksty. We wrześniu 2010 roku, w nowo otwartym Muzeum odbyła się wystawa fotografii Adama Schwarza-Czarnowskiego „Moje krajobrazy”, którą przekazał w darze dla Muzeum. Do końca życia Muszyna zajmowała szczególne miejsce w Jego sercu, wspominał ją zawsze z nostalgią i wielkim umiłowaniem.
Adam Schwarz-Czarnowski ma w swoim dorobku życiowym 20 książek, około 700 artykułów publikowanych w około 50 czasopismach (wielokrotnie były one ilustrowane własnymi fotografiami), wykonanie około 10 tysięcy fotografii czarno-białych oraz 8 tysięcy diapozytywów kolorowych, prezentację 13 autorskich wystaw fotograficznych oraz 30 wystaw pocztówek z własnych zbiorów. Za swoje dokonania Adam Schwarz - Czarnowski został uhonorowany między innymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką Honorową PTTK oraz wieloma odznaczeniami organizacyjnymi i resortowymi. W 2008 roku za całokształt piśmiennictwa o tematyce górskiej otrzymał Nagrodą Literacką im. Władysława Krygowskiego oraz Honorową Nagrodą Hetmana Kolekcjonerów Polskich im. Jerzego Dunin-Borkowskiego za krzewienie i wspieranie idei kolekcjonerstwa.
Na otwarciu wystawy w imieniu artysty głos zabrała Pani Krystyna Iwaszkiewicz córka artysty, która opowiedziała o związkach artysty z Muszyną. Podczas wernisażu w imieniu Starosty Powiatowego Jana Golonki Radny Powiatowy Adam Mazur wręczył upominek Pani Irenie dziękując za dokonania jej ojca w dziedzinie popularyzacji ziemi sadeckiej. W trakcie spotkania wystąpiła również młoda muszyńska skrzypaczka Ania Poręba, która zagrała utwory Bohma i Frołova.
Wystawę można będzie oglądać w muszyńskim muzeum do końca marca 2012 roku, w godzinach 9.00 do 17.00 od wtorku do soboty i od 13.00 do 17.00 w niedzielę. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.
Zapraszamy.