Drukuj stronę Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna
[+] Informacje Miejskie [-] Informacje Turystyczne [-] Działalność Gospodarcza [+] Kontakt




























Mamy najlepszego sołtysa na Sądecczyźnie!


Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Sądeckiej nagrodziło w tym roku cztery osoby – dwie kobiety i dwóch mężczyzn. Zaszczytny tytuł „Sołtysa Roku” powędrował do Zofii Bołoz-Franczak, która zarządza wsią Szczawnik od 30 lat.

- To duże wyróżnienie, a jednocześnie motywacja do dalszej pracy. Sołtys musi służyć ludziom, ale potrzebna jest też współpraca z ludźmi. My na szczęście mamy dobrego gospodarza gminy i radnych, na których można liczyć, dlatego ta współpraca układa się tak dobrze - powiedziała tuż po ogłoszeniu wyniku Zofia Bołoz-Franczak.
Galę Sołtysów, która odbyła się w sali starosądeckiego kina Sokół, otworzył gospodarz miasta i gminy - burmistrz Jacek Lelek. Wśród gości nie zabraklo senatora Stanisława Koguta, starosty nowosądeckiego Jana Golonki, prezesa Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Sądeckiej - Piotra Gniadeckiego oraz wojtów, burmistrzów i radnych gmin powiatu nowosądeckiego. Uroczystość poprowadzili Agata Król Mirek - radna powiatu nowosądeckiego i Zygmunt Berdychowski - założyciel Fundacji Sądeckiej, radny województwa małopolskiego.
Kapituła, która dokonywała wyboru, wcale nie miała łatwego zadania.
- Cieszę się, że w niej nie zasiadałem, bo każdy z dziewięciu nominowanych zasługuje na najwyższe wyróżnienie. To w końcu Wy - sołtysi, bierzecie na siebie największy trud - powiedział Jan Golonka.
Drugie miejsce Kapituła przyznała sołtysowi wsi Czaczów - Mieczysławowi Cabakowi, który organizuje życie wsi od 22 lat. Trzecie miejsce ex aequo zajęli sołtys wsi Bujne - Lidia Pachota i sołtys wsi Trzycierz - Jan Świerad – najdłużej urzędujący sołtys spośród nominowanych. Sprawami wsi zajmuj się od 34 lat.

Serdecznie gratulujemy!

Organizatorem plebiscytu jest Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Sądeckiej. Podczas Zjazdu Powiatowego nagradza trzech najlepszych sołtysów z Sądecczyzny. Samorządowcy najpierw zgłaszani są przez wójtów lub działaczy organizacji pozarządowych. Z każdej gminy można zgłosić trzech kandydatów, którzy wykazali się ciężką pracą na rzecz lokalnej społeczności. Następnie kapituła konkursowa każdy wniosek ocenia anonimowo przyznając punkty za: sprawność funkcjonowania organizacji pozarządowych na terenie sołectwa, zaangażowanie sołtysa w przedsięwzięcia kulturalne, jego udział w organizacji szkoleń dla mieszkańców sołectwa, pomoc w rozwiązywaniu problemów lokalnych, osiągnięcia w inwestycjach, czy modernizacji dróg. Ten sołtys, który otrzyma największą liczbę głosów otrzyma tytuł „Sołtysa Roku” oraz nagrody rzeczowe. Symboliczne wyróżnienia otrzymają też sołtysi, którzy zajęli kolejno drugie i trzecie miejsce.

Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Sądeckiej zostało założone w styczniu 2005 r. i skupia ponad 200 byłych i obecnych sołtysów, którzy zabiegają o należne miejsce sołtysa w hierarchii ustroju samorządowego. Celem stowarzyszenia jest reprezentacja najniższego szczebla samorządu lokalnego, jakim jest sołectwo, wobec administracji państwowej i samorządowej. Organizuje szkolenia dla swoich członków m.in. w zakresie pozyskiwania środków unijnych. Co roku w maju członkowie organizacji pielgrzymują do Lichenia. Od 2010 roku prezesem Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Sądeckiej jest Piotr Gniadecki, były sołtys Posadowej Mogilskiej, który objął tę funkcję po zmarłym Józefie Szudym. Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Sądeckiej korzysta ze wsparcia organizacyjnego Fundacji Sądeckiej.*

* Przedruk www.sadeczanin.info

Fot. Arch. Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu