Drukuj stronę Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna
[+] Informacje Miejskie [-] Informacje Turystyczne [-] Działalność Gospodarcza [+] Kontakt
 
Rodzaj szlaku: pieszy
Lokalizacja: Beskid Sądecki – Pasmo Jaworzyny
Kolor: zielony
Długość trasy: 8,8 km
Stopień trudności: trasa łatwa
Czas przejścia: 4:00h → tam; 3:00h → powrót
Rodzaje nawierzchni: brukowa, asfaltowa, szutrowa, bita
Różnica wzniesień: 664 m
Główne punkty szlaku:
Muszyna, Ruiny Zamku, rezerwat przyrody Las Lipowy Obrożyska, Zazamcze, Złockie, Cerkiew w Złockiem, Za Szczawniczkiem, Jaworzyna Krynicka

 

Atrakcje na szlaku:
- Muzeum Regionalne Państwa Muszyńskiego
- Ruiny Zamku
- rezerwat przyrody Las Lipowy Obrożyska
- Cerkiew w Złockiem
- Jaworzyna Krynicka – punkt widokowy

 

 Przebieg:
     
Początek w Muszynie (→ 0 km) przy Muzeum PTTK (ul. Kity). Obok znaków zielonych pojawiają się także znaki żółte (szlak pieszy: Muszyna - Pusta Wielka). Wyruszamy w kierunku południowo-zachodnim. Idziemy chodnikiem ulicy Kity, wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 971 (Piwniczna – Muszyna – Krynica). Mijamy przejazd kolejowy i przechodzimy mostem na rzece Muszynka. Po prawej stronie (→ 0,3 km) na wzgórzu Baszta ruiny zamku w Muszynie. Za wzgórzem szlak skręca (→ 0,5 km) w prawo na północ. Idziemy teraz drogą w kierunku Złockiego i Szczawnika przez dolinę rzeki Szczawniczek. Z lewej strony mijamy lesiste wzgórza Mikowej (rezerwat przyrody Las Lipowy Obrożyska). Dalej pijalnia Cechini (→ 1,3 km), znajdująca się w północnej części Muszyny zwanej Zazamcze.
      Następnie szlak skręca łukiem w lewo i dochodzi do skrzyżowania (→ 1,7 km). Tutaj koniec Muszyny i zaczyna się miejscowość Złockie. W prawo droga przez Złockie-Wieś do Jastrzębika, W lewo droga na Szczawnik przez Złockie-Uzdrowisko i tędy dalej prowadzi szlak zielony na Jaworzynę Krynicką. Mijamy kolejne ośrodki wypoczynkowe i hotele. Z lewej strony widoczna stajnia ośrodka jeździeckiego. Dalej dochodzimy do szkoły w Złockiem (→ 2,9 km) i tutaj szlak zielony skręca w prawo, pozostawiając znaki żółte (prowadzą do Szczawnika, a potem na Pustę Wielką).
      Po zmianie kierunku na wschodni, znaki zielone prowadzą pod górę na wzniesienie, na którym znajduje się cerkiew w Złockiem (→ 3,4 km). Po dojściu do cerkwi szlak skręca w lewo i grzbietem łagodnie pnie się ku szczytowi Za Szczawniczkiem (642 m n.p.m.). Za szczytem (→ 4,9 km) położonym przy linii lasu mała przełącz. Za nią krótki odcinek w otwartym terenie i wchodzimy do lasu (→ 5,4 km). Będziemy teraz mocno podchodzić pod górę na sam szczyt Jaworzyny Krynickiej. Kierunek marszu prowadzi na północ, a my wspinamy się coraz wyżej, pokonując kolejne wzniesienia. Za każdym wzniesieniem mała przełączka, dająca lekkie wytchnienie podczas krótkich zejść.
      Przed szczytem dochodzimy na trasy narciarskiej, która w otwartym terenie prowadzi na szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.). Tutaj (→ 8,8 km) kończy się szlak z Muszyny (znaki zielone). Dalej znakami zielonymi dojdziemy do schroniska na Jaworzynie, a potem do Krynicy.

  

Co dalej:
- możemy tym samym szlakiem (znaki zielone) powrócić do Muszyny
- możemy wędrować dalej do Krynicy (znaki zielone)
- możemy wędrować w stronę Runka (1080 m n.p.m.) i dalej do Bacówki nad Wierchomlą (znaki niebieskie)
- możemy zejść do Krynicy (znaki czerwone)
- lub zjechać w dół kolejką gondolowa (Krynica – Czarny Potok)