Drukuj stronę Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna
[+] Informacje Miejskie [-] Informacje Turystyczne [-] Działalność Gospodarcza [+] Kontakt
Nadleśnictwo Piwniczna informuje, że w termnie od 03.01.2017 r. do 31.03.2017 r. w związku z prowadzeniem prac związanych z pozyskiwaniem i zrywką drewna szlak będzie częściowo zamknięty na odcinku Szczawnik do wiaty "Betlejemka".

 

Rodzaj szlaku: spacerowy
Lokalizacja: Beskid Sądecki – Pasmo Jaworzyny Krynickiej
Kolor: czerwony
Długość trasy: 10,3 km
Stopień trudności: trasa łatwa
Czas przejścia: 2:50h → tam; 2:20h → powrót
Rodzaje nawierzchni: asfaltowa, bita, ścieżka
Różnica wzniesień: 497 m
Główne punkty szlaku: Żegiestów Palenica, Szczawnik, Rezerwat Żebracze, Wielka Bukowa

 

 Atrakcje na szlaku:
- Rezerwat Żebracze
- Wielka Bukowa  (punkt widokowy)

 

Przebieg:
     Początek w Żegiestowie Palenicy przy przystanku autobusowym. Wyruszamy stąd (→ 0 km) w stronę Szczawnika. Po chwili pojawiają się na krótko znaki niebieskie (szlak pieszy z Żegiestowa Zdroju na Pustą Wielką). Dalej idziemy na wschód przez Góry Milickie, gdzie większa część trasy prowadzi przy linii lasu. Dochodzimy teraz do wzniesienia (→ 1,2 km) o punkcie wysokościowym 702 m n.p.m., które obchodzimy lasem od strony północnej. Po wyjściu z lasu (→ 1,8 km) szlak opada w dół i dochodzi do znaków żółtych (szlak pieszy z Muszyny na Pustą Wielką). Po czym dochodzi co tablicy informacyjnej CIW (Centrum Informacji Wizualnej) w Szczawniku (→ 2,9 km).
     Pozostawiwszy znaki żółte nasz szlak (znaki czerwone) odbija na północ i drogą prowadzi do Stacji Narciarskie Dwie Doliny (3,9 km). Za stacją wchodzimy do lasu, gdzie zmienia się rodzaj nawierzchnia drogi. Teraz wspinamy się coraz wyżej doliną Szczawnika. Po drodze mijamy skałę z krzyżem i dochodzimy do rezerwatu Żebracze (5,8 km). Za rezerwatem szlak zmienia kierunek na wschodni i powraca do rezerwatu przecinając go na połowę, prowadząc dalej pod Wielką Bukową (1104 m n.p.m.).
     Tutaj kończy się (→ 10,3 km) szlak spacerowy z Żegiestowa Palenicy (znaki czerwone)

 

 Co dalej:
- możemy powrócić do Szczawnika tym samym szlakiem (znaki czerwone)
- możemy powrócić do Szczawnika (znaki czarne)
- wędrować na Jaworzynę Krynicką (znaczki czarne, potem czerwone)