Drukuj stronę Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna
[+] Informacje Miejskie [-] Informacje Turystyczne [-] Działalność Gospodarcza [+] Kontakt
Zamki przyszłości w Muszynie i Kamenicy

W dniu 23 maja 2012 roku, w Muzeum Regionalnym „Państwa Muszyńskiego” w Muszynie, ogłoszone zostały wyniki konkursu pt. „Jak sobie wyobrażam zamki w Kamenicy, Muszynie w przyszłości - jak powinny być odbudowane i jaką rolę mogą spełniać w życiu lokalnych społeczności?”.

Konkurs zorganizowany został przez Miasto i Gminę Uzdrowiskową Muszyna i związany jest z realizacją projektu „Poznajemy życie codzienne na muszyńskim zamku”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013. Oceny prac dokonało międzynarodowe jury w składzie: Viera Urdova, Anna Vandzurova (Słowacja), Łucja Bukowska i Barbara Rucka.
W kategorii indywidualnych prac plastycznych pierwsze miejsce zdobyli z identyczną ilością punktów - 167 Justyna Hnatiuk (Zespół Szkolno-Przedszkolny, Gimnazjum w Muszynie) i Svarad Sabatula (Kamenica), drugie Natalia Strojny również z Muszyny, a trzecie Paulina Lubiak (Zespół Szkolno - Przedszkolny w Złockiem). W kategorii tej wyróżniono również Paulinę Kowalską (Zespół Szkolno Przedszkolnego w Złockiem), Oliwię Król (ZSP w Muszynie), Marię Sc’erbovą (Kamenica) i Annę Jarzębak (Zespół Szkolno - Przedszkolny w Powroźniku). W kategorii prac literackich trzy pierwsze miejsca zdobili uczniowie muszyńskiego gimnazjum. Pierwsze miejsce z maksymalną ilością 200 punktów zdobyła Paulina Buszek za niezwykle ciekawy projekt zagospodarowania zamku w Muszynie z pełną koncepcja i wizualizacją, drugie miejsce zajął Grzegorz Drozd (153 punkty), trzecie Krzysztof Drozd (112 punktów). W kategorii plastycznej grupowej pierwsze miejsce zdobył rysunek ołówkiem Simona Matija i Oto Macka z Kamenicy, drugie praca w technice kredki i pisaków Aleksandry Cornakovej, Patrycji Lukacovej, Tamary Angelovicovej, Klazy Vajtakovej, Moniki Kravcovej (Lipany), a trzecie rysunek kredkami Marka Kuśniera, Klary Knutovej, Kristiny Nehilovej, Dawida Gladisa, Adama Hrabcala (Kamenica).
Wszystkie 45 prac zakwalifikowanych do konkursu zostały wyróżnione, a ich autorzy dostali nagrody rzeczowe. Poziom nagodzonych prac był bardzo wysoki, a ich autorzy wykazali się niezwykłą wyobraźnią oraz precyzją wykonania. Nagrodzone prace można oglądać w Muzeum Regionalnym „Państwa Muszyńskiego” do 24 czerwca 2012 roku.
 

Autor: Barbara Rucka